приучаване на отраснало куче към хигиенни навици

приучаване на отраснало куче към хигиенни навици

Мнениеот xrisi95 » Сря Апр 15, 2009 4:38 pm

ПРИУЧАВАНЕ НА ОТРАСНАЛОТО КУЧЕ КЪМ ХИГИЕННИ НАВИЦИ

Кучетата имат вроден инстинкт да пазят мястото, където спят, хранят се и живеят чисто. Ако отраснало куче няма изградени хигиенни навици това означава, че нещо не е наред, имаме поведенчески проблем.
Методите за решаване на проблема и общите правила са аналогични на тези при кутрето (като изключвам методи, свързани с приучаване към ходене по нужда където и да било в дома). Припомням двете основни правила:
1. Ако не хванете кучето по време на "престъплението" - не го наказвайте! Не прилагайте физически наказания като удари, натъркване на муцуната в пишканото, не крещете. Едно спокойно и твърдо НЕ е достатъчно.
2. Хвалете и награждавайте всеки път когато го направи където трябва. Използвайте ключови думи.

Разликата се състои в това, че кучето вече може да контролира физиологичните си нужди, може да стиска, но вероятно не го знае. Трябва да съсредоточим усилията си върху това да му покажем какво искаме от него, а за да го направим трябва да си изясним причината за този проблем.
Ако изключим причина от медицински характер (заболявания на отделителната система), най-често срещаните случаи са:

1. Кучето никога не е било приучавано към хигиенни навици, най-често при кучета, осиновени от улицата или приют, които винаги са имали на разположение отходно място.
2. При това обучение е прилагано насилие или продължителна изолация в клетка или тесен коридор, където кучето не е имало друг избор, освен да се облекчава там.
И в двата случая вероятно става въпрос за осиновено възрастно куче. Методите не се отличават от тези при кутрето, но имайте предвид, че и двамата се нуждаете от време да свикнете един с друг, с новото си ежедневие, с навиците и сигналите си.
- Постарайте се да въведете стабилен режим на хранене и разходки в един и същи час на деня, най-добре сутрин след сън, веднага щом се приберете от работа и непосредствено преди лягане;
- Покажете ясно на кучето какво искате от него и къде се предполага да удовлетворява физиологичните си нужди. Изберете място близо до външната врата и още преди да въведете кучето в новия му дом го заведете там и търпеливо изчакайте, докато свърши работа, въпреки, че то ще е развълнувано от пътуването. Щом излезете на разходка завеждайте кучето първо там, въведете ключови думи, не забравяйте щедри похвали и лакомства щом свърши работата там.
- Важно е постоянното наблюдение. Би помогнало да си вземете едноседмичен отпуск.
- Когато е невъзможно да го наблюдавате, ограничете го на определено място или в клетка. Това трябва да е мястото му за сън, а не ако спи в спалнята да го затваряте при ваше отсъствие в коридора. Мястото трябва да е достатъчно голямо, за да може спокойно да стои, лежи или да се обърне, но не твърде голямо. Не оставяйте кучето в клетка повече от 4 часа.

3. В млада възраст, когато е било време за това приучаване, кучето е боледувало, не е могло да бъде извеждано редовно навън и е било принудено да се облекчава на мястото, където живее. Въоръжете се с търпение и следвайте същите методи по-горе.

4. Кучето е научено да ходи в банята или на терасата.
Приучаването към ходене по нужда някъде в дома докато кучето е малко ви спестява известни неудобства, но в дългосрочен план значително забавя привикването към облекчаване само навън. Кучето вече знае, че му е позволено да използва някое място в къщата за отходно, това място е винаги на негово разположение и щом почувства нужда, то го използва. Не знае, че може да стиска и по-дълго. Това обикновено се случва във ваше отсъствие или нощем. Ако изведнъж започнете да затваряте вратата на терасата има инциденти близо до нея или в коридора. В този случай вземете следните мерки:
- Ограничете кучето в стаята, в която то спи или се храни през времето, когато отсъствате. Временно ограничаване в клетка също ще помогне.
- Няколко дни се постарайте да му осигурите междинна разходка за тоалетна през деня в обедната почивка например.
- През нощта го вземете да спи във вашата спалня. Около постелката му за спане опънете въженце с окачено звънче. Щом понечи да тръгне, ще ви събуди - станете и го върнете на мястото му за спане.

5. Има рязка промяна в местоживееното или начина на живот. Възможно е кучето да започне да маркира новите територии. За да предотвратите това:
- Запознайте го с целия нов дом, пуснете го да подуши и изследва всяка една стая под ваше наблюдение преди да въвеждате ограничения за достъп до някое помещение.
- Няколко нощи правете номера със звънчето.

6. Кучето отчаяно търси внимание. В този случай то ще прави белите във ваше присъствие, дори гледайки ви. За него няма значение, че получава отрицателна реакция, важното е, че му се обръща внимание и настава някаква суетня около него.
- Посрещайте с пълно безразличие тези инциденти, не му обръщайте никакво внимание, само почистете.
- Осигурете му достатъчно внимание чрез игри, разходки и ласки.
При всички случаи инциденти може да има, бъдете готови за тях и ги очаквайте. Ако стане във ваше присъствие, прекъснете кучето и го заведете веднага на отходното му място. Ако заварите беля, направена във ваше отсъствие, не го наказвайте и не му се карайте, почистете и забравете.
Кучето е най-добрия приятел на човека!
●๋: {Вики} ●๋:
xrisi95
 
Мнения: 308
Регистриран на: Сря Апр 01, 2009 9:09 am
Местоположение: Пловдив

Re: приучаване на отраснало куче към хигиенни навици

Мнениеот marinay2k » Сря Фев 23, 2011 4:40 pm

Moqt koker e na blizo 8 meseca,pri nas e ot 2 meseca.Do togava e jivql v dvor bez seroizni ograni4eniq,oblek4avala se e navsqkade bukvalno..kogato q vzeh o6te nqma6e vsi4ki vaksini taka,4e se naloji da q zadurjim pove4e v ku6ti.zapo4nahme s razhodkite sutrin,obed i ve4er ..ima6e uspeh..vse pak ot vreme na vreme se oblek4ava6e na kilima v hola.ne sum q bila i ne sum i se karala,samo edno qsno NE ,opitvaiki se da ne q stresiram dopulnitelno (purviq mesec pri nas be6e po-tiha ot vodata i dosta neuverena navun) sega e dobre ,no produljava bez vsqkakvi ugizeniq ta hodi na kilima v pove4eto slu4ai bez da q vidim ,no ne se stesnqva i ako q gledam.Kogato q vidq q mestq v banqta ,kadeto imq neino mqsto za tezi raboti,no tq prosto ne hodi tam.nqkolko puti go izpolzva ,be6e hvalena nagradena s mnoogo vnimanie,no sega zapo4va da se oblek4ava i v moeto leglo..zapo4va da stava nekontroliruema.mn sum pritesnena,izpolzvah preparat ,koito trqbav6e da q ograni4i v opredeleni zoni na ku6tata da ne pipa ne6ta koito ne trqbav ,no i toi ne pomogna..Molq naistina za nqkakuv savet nqmam predstava ve4e kakvo da pravq s neq!!!
marinay2k
 
Мнения: 2
Регистриран на: Сря Дек 29, 2010 8:36 pm

Re: приучаване на отраснало куче към хигиенни навици

Мнениеот xrisi95 » Сря Фев 23, 2011 9:22 pm

Здравей,marinay2k ;)
Първо добре дошла и моля те,пиши на кирилица.
Това,че сте спасили едно животинче от синджира на двор е страхотно!
Постарайте се да въведете стабилен режим на хранене и разходки в един и същи час на деня, най-добре сутрин след сън, веднага щом се приберете от работа и непосредствено преди лягане.Според мен увеличете разходките-например по 6 пъти на ден/в едно и също време/,макар и кратки,колкото да си свърши работата.
Мисля,че все още не може да стиска.
Нека да разбере,че навън трябва да си свърши работата и да се научи да стиска.
Има едни препарати за привличане на кучетата да си вършат работата там където трябва.
Може да пробвате и с тях.При някои има успех :)
Бъдете търпеливи!Все пак и на кучето не му е лесно :roll:
Успех ;) !
Кучето е най-добрия приятел на човека!
●๋: {Вики} ●๋:
xrisi95
 
Мнения: 308
Регистриран на: Сря Апр 01, 2009 9:09 am
Местоположение: Пловдив


Назад към Поведение и обучение на възрастно куче

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта

cron