ПРИУЧАВАНЕ НА ОТРАСНАЛОТО КУЧЕ КЪМ ХИГИЕННИ НАВИЦИ
Кучетата имат вроден инстинкт да пазят мястото, където спят, хранят се и живеят чисто. Ако отраснало куче няма изградени хигиенни навици това означава, че нещо не е наред, имаме поведенчески проблем.
Методите за решаване на проблема и общите правила са аналогични на тези при кутрето (като изключвам методи, свързани с приучаване към ходене по нужда където и да било в дома). Припомням двете основни правила:
1. Ако не хванете кучето по време на "престъплението" - не го наказвайте! Не прилагайте физически наказания като удари, натъркване на муцуната в пишканото, не крещете. Едно спокойно и твърдо НЕ е достатъчно.
2. Хвалете и награждавайте всеки път когато го направи където трябва. Използвайте ключови думи.
Разликата се състои в това, че кучето вече може да контролира физиологичните си нужди, може да стиска, но вероятно не го знае. Трябва да съсредоточим усилията си върху това да му покажем какво искаме от него, а за да го направим трябва да си изясним причината за този проблем.
Ако изключим причина от медицински характер (заболявания на отделителната система), най-често срещаните случаи са:
1. Кучето никога не е било приучавано към хигиенни навици, най-често при кучета, осиновени от улицата или приют, които винаги са имали на разположение отходно място.
2. При това обучение е прилагано насилие или продължителна изолация в клетка или тесен коридор, където кучето не е имало друг избор, освен да се облекчава там.
И в двата случая вероятно става въпрос за осиновено възрастно куче. Методите не се отличават от тези при кутрето, но имайте предвид, че и двамата се нуждаете от време да свикнете един с друг, с новото си ежедневие, с навиците и сигналите си.
- Постарайте се да въведете стабилен режим на хранене и разходки в един и същи час на деня, най-добре сутрин след сън, веднага щом се приберете от работа и непосредствено преди лягане;
- Покажете ясно на кучето какво искате от него и къде се предполага да удовлетворява физиологичните си нужди. Изберете място близо до външната врата и още преди да въведете кучето в новия му дом го заведете там и търпеливо изчакайте, докато свърши работа, въпреки, че то ще е развълнувано от пътуването. Щом излезете на разходка завеждайте кучето първо там, въведете ключови думи, не забравяйте щедри похвали и лакомства щом свърши работата там.
- Важно е постоянното наблюдение. Би помогнало да си вземете едноседмичен отпуск.
- Когато е невъзможно да го наблюдавате, ограничете го на определено място или в клетка. Това трябва да е мястото му за сън, а не ако спи в спалнята да го затваряте при ваше отсъствие в коридора. Мястото трябва да е достатъчно голямо, за да може спокойно да стои, лежи или да се обърне, но не твърде голямо. Не оставяйте кучето в клетка повече от 4 часа.
3. В млада възраст, когато е било време за това приучаване, кучето е боледувало, не е могло да бъде извеждано редовно навън и е било принудено да се облекчава на мястото, където живее. Въоръжете се с търпение и следвайте същите методи по-горе.
4. Кучето е научено да ходи в банята или на терасата.
Приучаването към ходене по нужда някъде в дома докато кучето е малко ви спестява известни неудобства, но в дългосрочен план значително забавя привикването към облекчаване само навън. Кучето вече знае, че му е позволено да използва някое място в къщата за отходно, това място е винаги на негово разположение и щом почувства нужда, то го използва. Не знае, че може да стиска и по-дълго. Това обикновено се случва във ваше отсъствие или нощем. Ако изведнъж започнете да затваряте вратата на терасата има инциденти близо до нея или в коридора. В този случай вземете следните мерки:
- Ограничете кучето в стаята, в която то спи или се храни през времето, когато отсъствате. Временно ограничаване в клетка също ще помогне.
- Няколко дни се постарайте да му осигурите междинна разходка за тоалетна през деня в обедната почивка например.
- През нощта го вземете да спи във вашата спалня. Около постелката му за спане опънете въженце с окачено звънче. Щом понечи да тръгне, ще ви събуди - станете и го върнете на мястото му за спане.
5. Има рязка промяна в местоживееното или начина на живот. Възможно е кучето да започне да маркира новите територии. За да предотвратите това:
- Запознайте го с целия нов дом, пуснете го да подуши и изследва всяка една стая под ваше наблюдение преди да въвеждате ограничения за достъп до някое помещение.
- Няколко нощи правете номера със звънчето.
6. Кучето отчаяно търси внимание. В този случай то ще прави белите във ваше присъствие, дори гледайки ви. За него няма значение, че получава отрицателна реакция, важното е, че му се обръща внимание и настава някаква суетня около него.
- Посрещайте с пълно безразличие тези инциденти, не му обръщайте никакво внимание, само почистете.
- Осигурете му достатъчно внимание чрез игри, разходки и ласки.
При всички случаи инциденти може да има, бъдете готови за тях и ги очаквайте. Ако стане във ваше присъствие, прекъснете кучето и го заведете веднага на отходното му място. Ако заварите беля, направена във ваше отсъствие, не го наказвайте и не му се карайте, почистете и забравете.