ПРИУЧАВАНЕ НА КУТРЕТО КЪМ ХИГИЕННИ НАВИЦИ
Въведение
Кутретата имат нужда да се облекчат скоро след хранене, пиене на вода, игра или сън. За повечето кученца на възраст над 10 седмици това означава между 5 и 10 пъти дневно, средно около 6 пъти. През лятото, когато е топло и поемат повече вода, това значи и по-често.
До тази възраст кутретата са бебета. Те не могат да контролират физиологичните си нужди.
Обучението се състои главно в предотвратяване на инцидент, а не в наказания постфактум.
Общи правила
Двете основни правила са:
1. Това е най-важното правило - Ако не хванете кученцето по време на "престъплението" - не го наказвайте! Не прилагайте физически наказания като удари, натъркване на муцуната в пишканото, не крещете. Едно спокойно и твърдо НЕ е достатъчно.
2. Хвалете и награждавайте всеки път когато го направи където трябва. Използвайте ключови думи (виж по-надолу вербални знаци).
Освен това:
- Осигурете достатъчно чести разходки или достъп до вестниците/банята/двора.
- Не се връщайте от разходка без кученцето да се е облекчило
- Установете редовен режим на хранене
- Не му давайте достъп до нежелани места. Много кучета предпочитат определени повърхности като килими, мокети и др. Пазете кучето от "рискови" повърхности. Ако кученцето изведнъж изчезне от стаята може би търси тайно място за облекчаване, така че затваряйте вратите на стаите, в които би могло да се промъкне.
- Неутрализирайте миризмата на урина с дезодорант. Не използвайте препарати, базирани на амоняк. Амонякът се разгражда до урея, която е компонент на урината.
- Добре е вечер след 21:00 да вдигате паницата с вода, освен ако не е много топло. 2-3 кубчета лед са добра идея.
- Здравословното състояние, обезпаразитяването и правилното хранене на вашето кученце са от изключителна важност за изграждането на хигиенни навици.
Методи
Метод 1: Вестници или постелка
Поставете два пласта вестници в ъгъла, далеч от мястото за храна и съда за вода. След хранене, сън, игра, или при признаци за нужда (душене на пода, въртене в кръг), заведете кученцето при вестниците. Всеки път щом се облекчи върху тях сменете горния слой и оставете долния. Кучетата се облекчават там, където подушват урина или фекалии и ще започнат да предпочитат вестника пред всяко друго място.
Ако всичко върви добре и кученцето използва вестниците постоянно, премествайте вестниците все по-близо до външната врата (или вратата на банята/терасата, ако така сте решили).
Друг вариант са специални постелки, които са ароматизирани с химикал, който привлича кученцето да ги използва за целта.
Недостатъкът на този метод е, че се окуражава облекачаването на нуждите вътре в дома. При това положение приучаването към ходене навън ще е по-бавно.
Метод 2: Клетка
Този популярен метод включва затварянето на кученцето в клетка, достатъчно голяма, за да е неговото легло. Кучетата по природа не обичат да замърсяват леглото си. Това върши работа и повечето кученца, поставени в клетка, контролират нуждите си по-дълго, отколкото очакваме. Кученца на 8-9 седмици могат да издържат 7-8 часа, но не се препоръчва да бъдат оставени без наблюдение в клетка за толкова дълго време. Продължителната изолация може да доведе до сериозни поведенчески проблеми в бъдеще.
Същественото е винаги когато кученцето е у дома и не може да бъде наблюдавано, да се оставя в клетка. Докато готвите, четете или сте навън. Непосредствено преди да го оставите в клетката, изведете кученцето навън за тоалетна. Веднага щом го изкарате от клетката, направете същото. В клетката не трябва да има храна и вода, само постелка и евентуално играчка за дъвчене. Нощем също го затваряйте в клетката. С израстването оставяйте кученцето извън клетката за по-дълги периоди.
Повечето хора не разбират едно важно предимство на този метод. Той върши повече от това да спре кучето да изцапа къщата. Учи го, че когато му се доходи по нужда, може да стиска, че не е нужно да се облекчи веднага щом му се прииска. Кучета, минали през този метод, са по-надеждни в бъдеще.
Когато купувате клетка, изберете правилния размер - този, който ще ви служи и когато кучето порасне, но по възможност с разделяща преграда. Ако клетката е твърде голяма, това може да причини проблеми - кученцето може да се облекчи в единия ъгъл, а после да го разнесе из цялата клетка. Ако това се повтаря, ще разруши инстинкта му да не замърсява леглото си и методът за обучение ще се превърне в поведенчески проблем.
Метод 3. Постоянно наблюдение
Този метод изисква да прекарвате много време с вашето кученце. Подходящ е ако работите у дома, пенсионер сте или сте непрекъснато с кучето си.
Състои се в това непрекъснато да наблюдавате кученцето. Щом прояви признаци, че ще го направи (душене на пода, въртене в кръг или внезапно скриване) го извеждате навън. Щом свърши работата хвалим, награждаваме и го прибираме веднага у дома. Важно е кучето да разбере, че целта на излизането е да си свърши работата. Не започвайте да играете, да се разхождате. Вербалната комуникация помага в този случай.
Вербални знаци
Специфична вербална комуникация ще помогне и на двама ви. Добра идея е винаги да използвате определена дума щом стане време за тоалетна. Например "Навън?" Ако дадена дума ще служи за ключова дума или сигнал е важно всички в семейството да използват същата дума по същия начин.
Когато вече сме навън насърчаваме кученцето с фрази като "Пишкай", "Върши работа", "Побързай". В началото казваме фразата по време на "вършенето на работа", за да можем после да я използваме като ключова дума, подканяща го да върши каквото ще върши.
Щом се облекчи е много важно да го похвалим с "Браво", "Добро куче" и да се приберем веднага.
Когато извеждате кученцето за игра или разходка не трябва да използвате същата ключова дума.
Когато белята стане
Ключов момент в това обучение е да помните правило 1: Ако не хванете кученцето по време на "престъплението" - не го наказвайте! Няма значение кой какво ви е казал и какво друго сте прочели, ако заварите мърсотия, направена докато ви е нямало, просто почистете и забравете!
От съществена важност е почистването на мястото - не просто да се забърше, а да се почисти изцяло и да се обезмириси с препарат на ензимна основа.
Ако белята стане във ваше присъствие, вината е ваша. Не сте забелязали или сте игнорирали знаците, които кученцето е подало, че ще свърши работата: въртене в кръг с нос , забит в пода в търсене на идеалното място. Тези знаци са точно като светлината на светофара за шофьора, може да има дребни разлики между поведението на различните кученца, но всяко си има своите предупредителни знаци.
Ако това стане не се ядосвайте и не се сърдете на кученцето. Бързо, но спокойно го вдигнете и без да повишавате глас строго кажете "Не." Занесете го на определеното място (навън, в банята или при вестниците). Докато го носите подръпването на опашката надолу ще помогне да спре да пишка или ака.
Кученцето ще се развълнува след носенето, но останете на определеното място с него и когато свърши работа го наградете с "Браво, добро куче".
Защо наказанията не помагат
В обучението на кучетата, както във физиката, всяко действие има противодействие. Ако се ядосате и зашлевите кученцето заради "грешката", това ще ви върне назад в обучението. То не може да разбере за какво го наказват, та това е естествена функция на тялото. Още по-зле е да натриете носа му в "грешката", независимо дали сте го хванали или не. Моля, обяснете разликата между натриването на носа в мърсотията, която е оставило преди час в кухнята и тази, оставена от съседското куче в парка преди две седмици. Наказанията рядко помагат на обучението, те по-скоро карат кучето да се тревожи или страхува всеки път, щом почувства физиологична нужда. Такъв вид дисциплина причинява дълготрайни проблеми между кучето и стопанина му.
Типичен сценарий е наказването на кутрето щом се приберем след отсъствие и заварим белята. Но то не може да разбере защо го наказваме, то не помни, че е направило беля. Приеманото от нас за "гузно" поведение всъщност е това, че то вече знае, че всеки път, щом се приберем, сме ядосани и го наказваме. Затова се опитва да ни избегне, да се скрие от нас или прави жестове на подчинение, за да ни умилостиви.
Още нещо: Кучетата обичат да доставят удоволствие на стопанина си, затова е важно да ги разбираме и да им показваме какво ни радва. Карайки се на кучето и сочейки мръсотията, ние му показваме, че тя е нещо много лошо. Но то не прави връзка между мръсотията на пода и акта на облекчаване, не разбира, че едното е следствие на другото. Единственото, което разбира, е че тази купчинка е нещо ужасно, видът й ни прави нещастни и недоволни и в очакването да се приберем тревогата му ескалира.
Хранене и хигиенни навици
Режимът на хранене може да помогне в обучението на хигиенни навици. Скоро ще забележите, че кученцата имат нужда да се облекчат веднага след сън и 15-30 минути след хранене (пълният стомах оказва натиск върху пикочния мехур и червата). Режимът на хранене ще ви помогне да предскажете кога трябва да ги изведете.
Спонтанно или подчинително уриниране
Може да се случи кученцето да уринира при вълнение. Може да е като ви види след отсъствие, при среща с ново куче или когато е уплашено. Не го наказвайте за това, тъй като то е напълно несъзнателно и е нещо, което кучето не може да контролира. Просто го игнорирайте и почистете белята. Ако не драматизирате, обикновено преминава с възрастта между 4 и 7 месеца.